Lymfatická masáž

LymfodrenážLymfodrenáž je velmi jemná technika, která napomáhá transportu lymfy z periferie k centru, tam kde je transport lymfy ztížen, nebo dokonce znemožněn.

Masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji pumpu. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních, nebo dochází k otokům.

Pomocí cíleného masážního tlaku a směru je možné lymfu aktivovat a dosáhnout odplavení škodlivin z těla ven.

 Proč se u nás lymfa léčí teprve posledních 10 let a neřešila se již v době našich rodičů, když je to pro náš organismus  tak základní záležitost? Asi před 30-40 lety se problematikou zabýval český lékař Miroslav Bechyně, ale minulý režim považoval tuto metodu za nevědeckou, proto se kurzy lymfodrenáže mohly uskutečnit až po roce 1989. Tehdy to byl právě MUDr. Bechyně, kdo pořádal první kurzy, metodu u nás zavedl a proškolil své pokračovatele. V praxi se metoda osvědčila a pro své výsledky má široké užití v mnoha lékařských oborech, v oblasti sportu i v kosmetice.

Při léčbě závažnějších případů, jako je lymfedém, se doporučuje komplexní léčba. Skládá se z manuální lymfodrenáže, přístrojové lymfodrenáže a bandážování postižené části. Zde se jedná více o medicínský problém.

Pokud chceme působit spíše preventivně nebo kosmeticky (pocit těžkých nohou, premenstruační otoky,aktivace imunitního systému, celulitida…), lze se rozhodnout pro manuální nebo přístrojovou lymfodrenáž.

Manuální lymfodrenáž je náročnější a řeší spíše lokální problémy. Lidská ruka dokáže respektovat odlišnosti určité oblasti a ošetří právě potřebné místo velmi kvalitně a specificky.

Přístrojová lymfodrenáž probíhá dle určitého předem naprogramovaného schématu na kartě přístroje, respektuje všechna pravidla a potřeby, ale nedokáže se specificky věnovat určitému potřebnému „regionu“.

Před každou lymfodrenáží, manuální i přístrojovou, je zásadní uvolnění důležitých mízních uzlin aby nedošlo k zablokování, při lymfodrenáži by mohlo nastat riziko nahromadění lymfy před uzlinou, což je nežádoucí.

Lymfodrenáž přispívá k detoxikaci organismu, regeneruje a relaxuje. Vhodná je i při celulitidě, u křečových žil, po trombózách žil dolních končetin, při chronické žilní nedostatečnosti, při syndromu těžkých nohou či při únavě nohou. Uplatní se také při předoperační přípravě, pooperační péči a v rehabilitaci poúrazových stavů. Manuální lymfodrenáž se primárně doporučuje při léčbě otoků či edémů, pro zvýšení imunity, pro detoxikaci organismu, proti celulitidě, pro regeneraci po operacích a úrazech, také jde o prevenci při vzniku křečových žil a v neposlední řadě se využívá pro zmírnění migrén, ekzémů či v boji s obezitou.

 Lymfodrenáž má i své kontraindikace. Nepomůže při onemocněních srdce, jater a ledvin, jež způsobují otoky, neměla by být aplikována při všech akutních stavech: virové či bakteriální onemocnění – nachlazení, zvýšená teplota, samozřejmě horečka, průjmy… Absolutní kontraindikací je akutní zánět žil nebo srdeční a plicní nedostatečnost, nádorová onemocnění. Obecně při jakémkoli onemocnění srdce, plic, jater a ledvin je vždy nutná konzultace vhodnosti lymfodrenáže s ošetřujícím lékařem.

Manuální lymfodrenáž bývá dražší, protože je pro terapeuta fyzicky i psychicky náročná. Cena odráží také odbornost (neměl by ji provádět personál jen se zaškolením). Přístrojová lymfodrenáž je dána schématem uloženým v paměti přístroje, který může obsluhovat i zaškolený personál pod dohledem odborníka s akreditací. Proto cena přístrojové lymfodrenáže bývá nižší než za manuální lymfodrenáž.

Comments are closed.